Są moim numerem 1 wśród pierniczków:) Już drugi raz były ze mną podczas Świąt Bożego Narodzenia i zapewniam Was, że nie ostatni...
Są REWELACYJNE!
Źródło: w kuchni aganiok
Jeśli chcemy cieszyć się piernikami na święta powinniśmy przygotować ciasto pod koniec PAŹDZIERNIKA
Składniki: (na ogromną ilość pierników)
- 500 g miodu naturalnego
- 2 niepełne szklanki cukru
- 250 g masła lub margaryny
- 1 kg + 1 szkl mąki pszennej
- 3 jaja (niezbyt duże)
- 3 łyżeczki sody oczyszczonej
- 125 ml mleka
- 1 czubata łyżka ciemnego kakao
Bakalie:
- 100 g orzechów laskowych
- 100 g migdałów
- 100 g rodzynek
- 50 g skórki pomarańczowej
Przyprawy:
- 2 łyżeczki mielonego cynamonu
- 2 łyżeczki mielonego imbiru
- 1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
- 1/2 łyżeczki mielonych goździków
- 1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
- szczypta soli
Dodatkowo: 1 jajo + 3 łyżki mleka
Przygotowanie:
- Rodzynki namoczyć i posiekać z pozostałymi bakaliami.
- Miód, cukier i masło umieścić w garnku, powoli podgrzewać stale mieszając, aż wszystkie składniki się połączą. Zdjąć z gazu, dodać bakalie oraz przyprawy.
- Do miski wsypać cześć przesianej mąki, jaja, sól, sodę rozpuszczoną w zimnym mleku, kakao - wszystko wymieszać. Następnie dodać gorącą masę z bakaliami - ponownie wymieszać. Na koniec, gdy masa jest już jednolita, dodać pozostałą mąkę i ponownie wymieszać.
- Ciasto przełożyć do naczynia. Owinąć folią spożywczą, którą należy delikatnie ponakłuwać, aby ciasto oddychało, lecz nie wyschło.
- Odstawić na kilka tygodni (6 tygodni) w chłodne miejsce- spiżarnia, ew. lodówka. Odpoczywające ciasto powinno zmienić konsystencję z lepkiej i luźnej, na zwięzłą i twardawą.Po ok. 6 tygodniach można przystąpić do pieczenia pierniczków.
- Ciasto rozwałkować na grubość ok. 0,5 cm. Wykroić ulubione kształty i ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przed pieczeniem posmarować pierniczki rozmąconym jajkiem połączonym z mlekiem
- Piec w temp. 160-170 stopni przez 9-11 min.Jeśli pierniczki po wyjęciu z piekarnika mają miękki środek i twarde brzegi tzn. że powinny zachować miękkość po ostygnięciu. Jeśli jednak okażą się zbyt twarde do puszki z piernikami należy włożyć kilka cząstek jabłka.*Ciasto po długim "leżakowaniu" w zimnym miejscu jest chłodne i twarde-dlatego przed rozwałkowywaniem najlepiej jest ogrzać je w temperaturze pokojowej**Jeśli ciasto kruszy się przy wyrabianiu podczas wyrabiania należy zwilżyć dłonie wodą aby nabrało elastyczności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za odwiedziny na blogu i pozostawiony komentarz:)